Warsztaty geologiczne w Zagrodzie Sudeckiej w Dobkowie

18 kwietnia 2018r. uczniowie klas IV–VII pod opieką nauczycieli: Jolanty Dynerowicz i Radosława Kurka pojechali do Zagrody Sudeckiej na bezpłatne warsztaty pt. „Zasoby nieodnawialne Ziemi, zanieczyszczenia związane z pozyskiwaniem surowców mineralnych”.

Uczestnicy oglądali film o ruchach płyt tektonicznych, odpowiedzialnych za procesy górotwórcze i wulkaniczne, jak również za kataklizmy, takie jak na przykład trzęsienia Ziemi. Wiele ciekawych informacji dostarczyła makieta Krainy Wygasłych Wulkanów oraz rozsuwane modele różnych stożków wulkanicznych. Uczniowie mieli możliwość zauważenia zależności rodzaju wybuchu wulkanicznego od lepkości magmy i ciśnienia nagromadzonych gazów. Dzieci eksperymentalnie przekonały się również, że zabudowa polderów, czyli terenów w pobliżu koryta rzeki jest bardzo ryzykowna i niebezpieczna. Nie obyło się też bez doświadczenia skutków trzęsienia Ziemi na specjalnej platformie.

Po przerwie spędzonej na placu zabaw i rekreacji uczniowie poznali różnicę pomiędzy skałą i minerałem, a następnie szereg właściwości minerałów, m.in. fizycznych i optycznych. Zbadali twardość otrzymanych próbek wg skali mineraloga Friedricha Mohsa, próbując wykonać zarysowanie paznokciem, drucikiem miedzianym oraz gwoździem. Minerały posłużyły także jako środek do naturalnego makijażu, w wersji subtelnej dla dziewczynek oraz barw "wojennych" dla chłopców.

Warsztaty zakończyła edukacyjna gra terenowa, która w bardzo atrakcyjny sposób sprawdziła zapamiętane przez uczestników wiadomości.

Autor: Jolanta Dynerowicz