Dominik Sarul i Dawid Sobolewski laureatami Powiatowego Konkursu Matematycznego Uczniów Klas IV-VI

24 maja 2016r. odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny Uczniów Klas IV–VI, do którego przystąpiło 11 szkół podstawowych z terenu powiatu złotoryjskiego. Konkurs, zorganizowany przez zespół nauczycieli matematyki Gimnazjum im. Valentina Trozendorfa w Złotoryi, patronatem honorowym objął Starosta Powiatu Złotoryjskiego.

Uczestnikom tegorocznej rywalizacji przyświecało motto: „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”. Jest to sentencja Rogera Bacona – średniowiecznego filozofa angielskiego, jednego z najwcześniejszych europejskich zwolenników nowoczesnej metody naukowej. Podkreśla ona fundamentalne znaczenie logicznego myślenia i argumentacji we wszystkich dziedzinach nauki.

Zestawy zadań konkursowych opracowano na poziomie klas czwartych, piątych i szóstych. Uczestnicy mieli 60 minut na rozwiązanie 10 zadań zamkniętych i 4 zadań otwartych, za które mogli zdobyć łącznie 30 punktów. Prace uczniów były kodowane. W skład komisji oceniającej weszli nauczyciele ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na poszczególnych szczeblach wyłoniono po trzech laureatów.

W tej bardzo trudnej rywalizacji świetnie spisali się uczniowie z naszej gminy. Na poziomie klas czwartych II miejsce zajął Dominik Sarul ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele, a III lokata przypadła Maciejowi Krawczykowi ze Szkoły Podstawowej w Sokołowcu. W kategorii klas szóstych na III miejscu uplasował się Dawid Sobolewski ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele. Warto podkreślić, że Dawid został laureatem Powiatowego Konkursu Matematycznego już po raz trzeci. Uczniów do udziału w konkursie przygotowały nauczycielki: Jolanta Dynerowicz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele i Małgorzata Kijowska ze Szkoły Podstawowej w Sokołowcu.

Finalistom gratulujemy sukcesu i zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników matematyki, nazywanej także często królową nauk.

Autor: Jolanta Dynerowicz